ZRANITELNOST, AU AU AU!
/1 minuta čtení/
Jak to s vámi rezonuje, když si řeknete slovo ,,zranitelnost“?
Všichni jsme zranitelní, ale málokdo z nás je ochotný to přiznat. Proč to tak máme? Je to náš přirozený obranný mechanismus – nechceme, aby někdo věděl o naší achilovce. Ať už je to v práci nebo ve vztahu, často se snažíme skrývat svoje slabiny.
Máte to tak, že cestou do práce nasadíte masku neporazitelného hrdiny a jdete předstírat, že rozumíte všemu, na co se vás ptají a na všechno máte řešení? Nebo že jste ,,superžena“, která má v malíku pracovní i rodinný život a ještě u toho vypadá dobře? Ale přitom jste vnitřně nejistí a jen si na sebe vytváříte tlak?
Co takhle ukázat svoji zranitelnost? Ošíváte se u toho? Zní to jako něco nemyslitelného?
Paradoxně je to právě něco, co z vás může udělat skvělého leadera, partnera, rodiče. Všichni máme nějakou svoji achilovku a přiznat to chce odvahu, ale zároveň právě tohle z nás dělá lidi.
Co vám to může přinést?
Váš partner třeba díky tomu zjistí, v čem ho potřebujete a začne se ve vztahu pro vás cítit víc důležitý. Vaši kolegové v práci můžou vidět, že jste s nimi na jedné lodi a nehrajete si na vševědoucího. A to je docela úlevný pocit pro obě strany.
Jak to může vypadat v praxi?
,,Šéfe, máme tady problém. Co máme dělat?” – ,,Upřímně, tohle nevím, nemám na to teď řešení. Pojďte ho vymyslet se mnou, zajímají mě vaše nápady.” Předáváte tak zodpovědnost na celý tým a můžete zvýšit angažovanost vašich lidí.
Když jdete s kůží na trh – představit poprvé potenciálnímu investorovi váš podnikatelský plán, který je vaše ,,srdcovka” a čelíte strachu z odmítnutí: ,,Víte, ještě nikdy jsem nikoho nežádal/a o podporu a jsem z toho trochu nervózní. Ale mému projektu věřím a věřím i tomu, že pro něj investora najdu.”
Riziko odmítnutí může přijít i odjinud a je cool té sympatické slečně přiznat s humorem, že když nepřijme vaše pozvání na kafe, budete se z toho chvilku dávat dohromady, ale že to zvládnete. Není to lepší, než dělat machra?
Jak ještě byste mohli ostatním ukázat svoji zranitelnost a přiblížit se jim tak lidsky? Napište mi 😉
0 komentářů